img
Вести и настани
 • img
  недела, 03 јули 2022

  Литургија во манастирот „Свети Наум Охридски“ во Радишани

 • img
  петок, 01 јули 2022

  Соопштение

 • img
  петок, 01 јули 2022

  Средба на Архиепископот г. г. Стефан со Епископот Лукијан

 • img
  среда, 29 јуни 2022

  Средба на Архиепископот г. г. Стефан со шефот на мисијата на ОБСЕ н.е. Клеменс Која

 • img
  среда, 22 јуни 2022

  Српскиот патријарх Порфириј посети дел од црковните убавини на Струга и Охрид

 • img
  вторник, 07 јуни 2022

  Средба на Архиепископот г.г. Стефан со директорот на КОВЗРГ Сотировски

 • img
  четврток, 02 јуни 2022

  Литургиска прослава на Спасовден во Драчево

 • img
  петок, 27 мај 2022

  Средба со врвот на Стопанската комора

 • img
  четврток, 26 мај 2022

  Средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицковски

 • img
  среда, 25 мај 2022

  Средба со премиерот на Македонија

 • img
  вторник, 24 мај 2022

  Беседа на Архиепископот во денот на светите Кирил и Методиј

 • img
  вторник, 24 мај 2022

  Торжествено сослужување на претстојателите на СПЦ и МПЦ

МОЛИТВЕНИК

Во моментов листата е празна.

Литургија во манастирот „Свети Наум Охридски“ во Радишани

На 3.7.2022 година, во денот кога Црквата го прославува  светиот отец наш Наум - Охридскиот Чудотворец и основоположник на словенското монаштво, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан чиноначалствуваше на Света Архијерејска Литургија во храмот посветен на свети Наум во скопската населба Радишани. На Архиепископот му сослужуваа Нивните Високипреосвештенства, Митрополитите: Повардарски г. Агатангел и Брегалнички г. Иларион и Неговото Преосвештенство, Епископот Будимски и администратор Темишварски г. Лукијан од Српската Православна Црква, како и бројни ставрофорни протојереји, јеромонаси, јереји, протоѓакони и ѓакони од МПЦ и СПЦ.
Литургиското благолепие на денешниот празник беше дополнително разубавено со прекрасното пеење на хорот на Соборниот храм „Света Троица“ во Ниш.
Многубројниот верен народ којшто го беше преполнил храмот се причести со светите Христови Тајни.  

 

[foogallery id="4739"]

Литургија во манастирот „Свети Наум Охридски“ во Радишани

На 3.7.2022 година, во денот кога Црквата го прославува  светиот отец наш Наум - Охридскиот Чудотворец и основоположник на словенското монаштво, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан чиноначалствуваше на Света Архијерејска Литургија во храмот посветен на свети Наум во скопската населба Радишани. На Архиепископот му сослужуваа Нивните Високипреосвештенства, Митрополитите: Повардарски г. Агатангел и Брегалнички г. Иларион и Неговото Преосвештенство, Епископот Будимски и администратор Темишварски г. Лукијан од Српската Православна Црква, како и бројни ставрофорни протојереји, јеромонаси, јереји, протоѓакони и ѓакони од МПЦ и СПЦ.
Литургиското благолепие на денешниот празник беше дополнително разубавено со прекрасното пеење на хорот на Соборниот храм „Света Троица“ во Ниш.
Многубројниот верен народ којшто го беше преполнил храмот се причести со светите Христови Тајни.  

 

[foogallery id="4739"]

Литургија во манастирот „Свети Наум Охридски“ во Радишани

На 3.7.2022 година, во денот кога Црквата го прославува  светиот отец наш Наум - Охридскиот Чудотворец и основоположник на словенското монаштво, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан чиноначалствуваше на Света Архијерејска Литургија во храмот посветен на свети Наум во скопската населба Радишани. На Архиепископот му сослужуваа Нивните Високипреосвештенства, Митрополитите: Повардарски г. Агатангел и Брегалнички г. Иларион и Неговото Преосвештенство, Епископот Будимски и администратор Темишварски г. Лукијан од Српската Православна Црква, како и бројни ставрофорни протојереји, јеромонаси, јереји, протоѓакони и ѓакони од МПЦ и СПЦ.
Литургиското благолепие на денешниот празник беше дополнително разубавено со прекрасното пеење на хорот на Соборниот храм „Света Троица“ во Ниш.
Многубројниот верен народ којшто го беше преполнил храмот се причести со светите Христови Тајни.  

 

[foogallery id="4739"]

КОНТАКТМАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА -
ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА

Бул. Партизански одреди бр.12, 1000 Скопје

Централа:
+389 3 230 697

Кабинет на Архиепископот:
+389 3 136 631

Секретар на Скопска епархија:
+389 3 230 780

Издаваштво на Скопска епархија:
+389 3 118 396

Електронска пошта:
skopskaeparhija@gmail.com