img
Вести и настани

Од православниот календар

понеделник, 05. декември 2022

Од Прологот Евангелие и Апостол за денот Мисли за секој ден од годината
 • img
  недела, 04 декември 2022

  Литургија за празникот Воведение на Пресвета Богородица – Пречиста

 • img
  четврток, 24 ноември 2022

  Средба со новиот апостолски нунциј во Македонија

 • img
  понеделник, 21 ноември 2022

  Литургија во храмот „Свети архангел Михаил“ во Автокоманда

 • img
  недела, 20 ноември 2022

  Осветување на фрескописот во храмот „Св. Георгиј“ во Трубарево

 • img
  сабота, 12 ноември 2022

  Средба на Архиепископот со архимандрит Васиан и со амбасадорот Бездникин

 • img
  петок, 11 ноември 2022

  Писмо до Местобљустителот на Кипарската Архиепископија Митрополит на Пафос г. Георгиј

 • img
  вторник, 08 ноември 2022

  Митровден во Марковиот манастир

 • img
  четврток, 27 октомври 2022

  Петковден во храмот „Света Петка“ во населбата Црниче

 • img
  недела, 02 октомври 2022

  Осветување на храмот Свети Јован Крстител во Капиштец

 • img
  среда, 28 септември 2022

  Средба со Министерот за Економија г. Крешник Бектеши

 • img
  вторник, 27 септември 2022

  Крстовден во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје

 • img
  петок, 23 септември 2022

  Средба со Епископот Римезијански Стефан

МОЛИТВЕНИК

Во моментов листата е празна.

Средба со Епископот Римезијански Стефан

На 23.9.2022 г. Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан го прими Епископот Ремезијански г. Стефан, викарен епископ на Неговата Светост, Патријархот Српски г.г. Порфириј.

[foogallery id="4937"]

Средба со Епископот Римезијански Стефан

На 23.9.2022 г. Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан го прими Епископот Ремезијански г. Стефан, викарен епископ на Неговата Светост, Патријархот Српски г.г. Порфириј.

[foogallery id="4937"]

КОНТАКТМАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА -
ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА

Бул. Партизански одреди бр.12, 1000 Скопје

Централа:
+389 3 230 697

Кабинет на Архиепископот:
+389 3 136 631

Секретар на Скопска епархија:
+389 3 230 780

Издаваштво на Скопска епархија:
+389 3 118 396

Електронска пошта:
skopskaeparhija@gmail.com