img
Вести и настани
 • img
  четврток, 29 февруари 2024

  Соопштение

 • img
  вторник, 27 февруари 2024

  Архиепископот отслужи Молебен кон светиот Кирил во криптата на базиликата „Свети Климент Римски“ во Рим

 • img
  понеделник, 26 февруари 2024

  Посета на Архиепископот на Рим и Ватикан

 • img
  четврток, 22 февруари 2024

  Архиепископот му додели Одличие „Архиепископ Доситеј“ на градоначалникот на општина Кисела Вода, г. Орце Ѓорѓиевски

 • img
  четврток, 15 февруари 2024

  Литургиска прослава на Сретение Господово
  во Успенскиот манастир – Матка

 • img
  понеделник, 12 февруари 2024

  Литургија во храмот „Свети Три Јерарси“ во н. Аеродром

 • img
  петок, 09 февруари 2024

  Започна со работа црковно-информативниот портал „Литургија.мк“

 • img
  недела, 04 февруари 2024

  Панихида по повод 152 години од раѓањето на Гоце Делчев

 • img
  четврток, 01 февруари 2024

  Средба на Архиепископот со новоименуваната Амбасадорка г-ѓа Катерина Ставревска

 • img
  петок, 26 јануари 2024

  Наречение и хиротонија на Епископот Велички Никола

 • img
  сабота, 20 јануари 2024

  Литургија во храмот „Св. Петар и Павле“ во нас. Ѓорче Петров

 • img
  петок, 19 јануари 2024

  Богојавление во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Скопје

МОЛИТВЕНИК

Во моментов листата е празна.

Богојавление во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Скопје

На 19.1.2024 година, денот во кој Црквата го прославува Богојавлението Господово (Водици), Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, богослужеше и проповедаше на Светата Божествена Литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Скопје. По Литургијата беше извршен Голем водосвет; потем Архиепископот, свештенството и бројниот народ, во литија, се упатија кон мостот „Слобода“, кадешто Архиепископот ги освети водите на реката Вардар, положувајќи го во нив чесниот Крст.

 

[foogallery id="9907"]

Богојавление во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Скопје

На 19.1.2024 година, денот во кој Црквата го прославува Богојавлението Господово (Водици), Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, богослужеше и проповедаше на Светата Божествена Литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Скопје. По Литургијата беше извршен Голем водосвет; потем Архиепископот, свештенството и бројниот народ, во литија, се упатија кон мостот „Слобода“, кадешто Архиепископот ги освети водите на реката Вардар, положувајќи го во нив чесниот Крст.

 

[foogallery id="9907"]

Богојавление во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Скопје

На 19.1.2024 година, денот во кој Црквата го прославува Богојавлението Господово (Водици), Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, богослужеше и проповедаше на Светата Божествена Литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Скопје. По Литургијата беше извршен Голем водосвет; потем Архиепископот, свештенството и бројниот народ, во литија, се упатија кон мостот „Слобода“, кадешто Архиепископот ги освети водите на реката Вардар, положувајќи го во нив чесниот Крст.

 

[foogallery id="9907"]

КОНТАКТМАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА -
ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА

Бул. Партизански одреди бр.12, 1000 Скопје

Централа:
+389 3 230 697

Кабинет на Архиепископот:
+389 3 136 631

Секретар на Скопска епархија:
+389 3 230 780

Издаваштво на Скопска епархија:
+389 3 118 396

Електронска пошта:
skopskaeparhija@gmail.com