img
Вести и настани
 • img
  вторник, 06 јуни 2023

  литургиско чествување на годишнината од доделувањето на Томосот за автокефалност на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија

 • img
  недела, 04 јуни 2023

  Литургиско чествување на Педестница во Соборниот храм

 • img
  четврток, 01 јуни 2023

  Литургиско чествување на годишнината од доделувањето на Томосот за автокефалност на МПЦ – ОА

 • img
  петок, 26 мај 2023

  Известување

 • img
  четврток, 25 мај 2023

  Литургиска прослава на Вознесение Христово во манастирот „Св. вмч. Георгиј“ во Кривидол

 • img
  среда, 24 мај 2023

  Литургија на празникот на македонските и сесловенски просветители – светите браќа Кирил и Методиј

 • img
  понеделник, 15 мај 2023

  Литургија во храмот „Св. Атанасиј“ во Ѓорче Петров

 • img
  четврток, 11 мај 2023

  Средба со амбасадорот на Унгарија во Македонија

 • img
  недела, 07 мај 2023

  Божествена Литургија во Соборниот храм

 • img
  сабота, 06 мај 2023

  Ѓурѓовден во храмот „Св. вмч. Георгиј“ во Чаир

 • img
  сабота, 06 мај 2023

  Соопштение од лидерите на петте верски заедници

 • img
  петок, 05 мај 2023

  Средба на претстојателите на петте верски заедници

МОЛИТВЕНИК

Во моментов листата е празна.

литургиско чествување на годишнината од доделувањето на Томосот за автокефалност на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија

На 4.6.2023 година, на празникот Педесетница – Слегување на Светиот Дух врз апостолите, во попладневните часови, во ставропигијалниот манастир „Рождество на Пресвета Богородица“ – Калишта, Струшко, пристигна делегација од СПЦ, предводена од Неговата Светост Архиепископ Пеќски, Митрополит Белградско-карловачки и Патријарх Српски г.г. Порфириј, а со цел – литургиско чествување на годишнината од доделувањето на Томосот за автокефалност на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија од страна на Соборот на Српската Православна Црква.

Ова значајно собитие – и за двете Помесни Православни Цркви – беше литургиски одбележано на 5.6.2023 година, на празникот на Светиот Дух, во Катедралниот храм на Охридските Архиепископи – „Света Софија“ во Охрид. На Светата Литургија чиноначалствуваше Неговата Светост, Архиепископ Пеќски, Митрополит Белградско-карловачки и Патријарх Српски г.г. Порфириј, а во сослужение со: Неговото Блаженство, Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан; со Нивните Високипреосвештенства, Митрополитите: Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Преспанско-пелагониски г. Петар, Брегалнички г. Иларион и Кумановско-осоговски г. Григориј; и со Нивните Преосвештенства, Епископите: Дељадровско-илинденски г. Јоаким, Нишки г. Арсениј, Марчански г. Сава и Топлички г. Петар.

На Литургијата сослужуваа и свештенослужители од двете сестрински Цркви, а активно учество зеде и броен народ, причестувајќи се со Телото и Крвта Христови.

На крајот, пак, од евхаристиското собрание, Неговото Блаженство Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан, го одликуваше Неговата Светост Архиепископ Пеќски, Митрополит Белградско-карловачки и Патријарх Српски г.г. Порфириј со Светиклиментов орден од I ред за неговите посебни заслуги и за покажаната братска љубов кон Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија и кон нејзиниот богољубив и црквољубив народ.


 

[foogallery id="8379"]

литургиско чествување на годишнината од доделувањето на Томосот за автокефалност на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија

На 4.6.2023 година, на празникот Педесетница – Слегување на Светиот Дух врз апостолите, во попладневните часови, во ставропигијалниот манастир „Рождество на Пресвета Богородица“ – Калишта, Струшко, пристигна делегација од СПЦ, предводена од Неговата Светост Архиепископ Пеќски, Митрополит Белградско-карловачки и Патријарх Српски г.г. Порфириј, а со цел – литургиско чествување на годишнината од доделувањето на Томосот за автокефалност на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија од страна на Соборот на Српската Православна Црква.

Ова значајно собитие – и за двете Помесни Православни Цркви – беше литургиски одбележано на 5.6.2023 година, на празникот на Светиот Дух, во Катедралниот храм на Охридските Архиепископи – „Света Софија“ во Охрид. На Светата Литургија чиноначалствуваше Неговата Светост, Архиепископ Пеќски, Митрополит Белградско-карловачки и Патријарх Српски г.г. Порфириј, а во сослужение со: Неговото Блаженство, Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан; со Нивните Високипреосвештенства, Митрополитите: Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Преспанско-пелагониски г. Петар, Брегалнички г. Иларион и Кумановско-осоговски г. Григориј; и со Нивните Преосвештенства, Епископите: Дељадровско-илинденски г. Јоаким, Нишки г. Арсениј, Марчански г. Сава и Топлички г. Петар.

На Литургијата сослужуваа и свештенослужители од двете сестрински Цркви, а активно учество зеде и броен народ, причестувајќи се со Телото и Крвта Христови.

На крајот, пак, од евхаристиското собрание, Неговото Блаженство Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан, го одликуваше Неговата Светост Архиепископ Пеќски, Митрополит Белградско-карловачки и Патријарх Српски г.г. Порфириј со Светиклиментов орден од I ред за неговите посебни заслуги и за покажаната братска љубов кон Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија и кон нејзиниот богољубив и црквољубив народ.


 

[foogallery id="8379"]

литургиско чествување на годишнината од доделувањето на Томосот за автокефалност на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија

На 4.6.2023 година, на празникот Педесетница – Слегување на Светиот Дух врз апостолите, во попладневните часови, во ставропигијалниот манастир „Рождество на Пресвета Богородица“ – Калишта, Струшко, пристигна делегација од СПЦ, предводена од Неговата Светост Архиепископ Пеќски, Митрополит Белградско-карловачки и Патријарх Српски г.г. Порфириј, а со цел – литургиско чествување на годишнината од доделувањето на Томосот за автокефалност на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија од страна на Соборот на Српската Православна Црква.

Ова значајно собитие – и за двете Помесни Православни Цркви – беше литургиски одбележано на 5.6.2023 година, на празникот на Светиот Дух, во Катедралниот храм на Охридските Архиепископи – „Света Софија“ во Охрид. На Светата Литургија чиноначалствуваше Неговата Светост, Архиепископ Пеќски, Митрополит Белградско-карловачки и Патријарх Српски г.г. Порфириј, а во сослужение со: Неговото Блаженство, Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан; со Нивните Високипреосвештенства, Митрополитите: Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Преспанско-пелагониски г. Петар, Брегалнички г. Иларион и Кумановско-осоговски г. Григориј; и со Нивните Преосвештенства, Епископите: Дељадровско-илинденски г. Јоаким, Нишки г. Арсениј, Марчански г. Сава и Топлички г. Петар.

На Литургијата сослужуваа и свештенослужители од двете сестрински Цркви, а активно учество зеде и броен народ, причестувајќи се со Телото и Крвта Христови.

На крајот, пак, од евхаристиското собрание, Неговото Блаженство Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан, го одликуваше Неговата Светост Архиепископ Пеќски, Митрополит Белградско-карловачки и Патријарх Српски г.г. Порфириј со Светиклиментов орден од I ред за неговите посебни заслуги и за покажаната братска љубов кон Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија и кон нејзиниот богољубив и црквољубив народ.


 

[foogallery id="8379"]

КОНТАКТМАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА -
ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА

Бул. Партизански одреди бр.12, 1000 Скопје

Централа:
+389 3 230 697

Кабинет на Архиепископот:
+389 3 136 631

Секретар на Скопска епархија:
+389 3 230 780

Издаваштво на Скопска епархија:
+389 3 118 396

Електронска пошта:
skopskaeparhija@gmail.com